Bugun...
14-06-2018
Fatma Duru

Fatma Duru

‘Sakarya Sev’ firmasının ‘Saygısız’ oyunu

Bir kaç senedir ‘Sakarya Sev’ firmasıyla Karasuya gidip gelmekteyiz ailece. 
Bu senede aynı şekilde     firmanın Harem şubesinden bilet rezerve ettirdim bir kaç gün önce. 
Bugün bileti almak için Üsküdardaki firmasına uğradım. Orada çalışan görevli “Harem şubesinden rezerve edilen biletin buradan alamazsınız dedi. Bunun üzerine yıllardır bu firmayla gider gelirim, aynı göreve hizmet eden firmasınız. Müşteri memnuniyeti ön planda olması gerekir, siz kendi aranızda anlaşamı-yorsunuz diye beni bir saatlik yolamı gönderiyorsunuz” dedim. Adam gayet lakayıt bir şekilde, bizde böyle, banada bu şekilde söylüyorlar. Daha öncede bu şekilde sizin gibi bileti buradan almak isteyen oldu kabul etmedik dedi.  
Müşteriye sanki düşman gibi davranan bir sorunmuş gibi bakan bir ‘kafa’ vardı karşımda. O kadar kızdım ki, ‘Lütfen Harem şubesini arayın’ durumu anlatın dedim. İstemeye istemeye de olsa o el nihayet telefona gitti.
Harem firmasının telefonda söylediği şu oldu “Rezerve iptal” fakat iptal ediyorsunuzda o sırada sistem üzerinden koltukların boş olduğu görülüyor. Varsayalım bileti başka biri o anda satın alındı, müşteri bu sefer zor duruma düşecek ve gideceği yerede gidemeyecek. Onuda bırakın bilet kesecek şahıs laf cambazlığı peşinde. Çabuk dedim bileti kesin o zaman. Nihayetinde kesti verdi, bu seferde Karasu yerine Kocaali yazmış.
-Daha önceden servis aracı kullanan adamcağızda orada, yardımcı olmaya çalışıyor, adamcağızıda azarladı. Sen ortalığı karıştırma gibi kelimeler, kendinden o kadar yaşı büyük adama. Dedim, adama birşey deme. 
En azından adamın kafası sizden iyi çalışıyor. diye düşündüm, yapacağınız şu öldünüz bittiniz mi, bu kadar online çağ yaşıyoruz be kardeşim. Bileti     kesersiniz, ücreti öderim, parayıda banka hesaplarına gönderin, konuyada not düşersiniz ve belirtirsiniz.
Hani müşteri memnundu.
-Neden müşteri sinirli peki.
-Sorun yoktu hani, müşteri düşmanınızmı? yoksa kolaylık sağlamak için orada görevdesiniz. Neden bu olmaz, yapamam diyen tavırlar, 
-Neyse görevli bileti kesti, bu sefer parayı kredi kart değilde, nakit istedi, inatlaşırcasına.
-Dedim, sizi şikayet edicem. Bana zorluk çıkarmak için elinden geleni yaptınız yani.
-Benim görevim değil, anlayışında bir şahıs niye yapsın ki çocuk, eminim ki, acil bir durum olsa, kendi aralarında problem haline getirmezler.
Anlatıyorum bir saatlik yola gidemem, atla deve değil şu bileti kesin lütfen. (şikayetçiyim haliyle, bilet kesmekte zorluk çıkarmak, yaşlı servis şoförünü azarlamak, bileti kestikten sonra peşin para istemek, ‘kredi kartı kolaylığı’ndan yararlandırmamak.
Daha sonra yolda giderken asıl Harem şubesini aradım, ‘sizden rezerve edilen mileti, Üsküdar şubesi tahsil etmiyor dedim, konuyu anlattım ve vesileyle patronlarını çok önceden tanıdığımı ona iletin, madem sürekli sorun yaşıyorsunuz, bunu düzeltilmesi gerektiğini, sizin yüzünüzden buraya gelen yolcularda mağdur kalıyor dedim. Sizden şikayetçiyim, bu konunun halledilmesi lazım dedim ve anlattım, artık anlama kabiliyetleri ne şekilde olur bunu zaman gösterecektir. 
Firmalar müşteri bazlı çalışmalı, fakat bunu bir çok firmada gözlemlemekteyim. Hatta eksik bulduğum bir kaç bankayı uyarmışımdır. İnsan önemli, insanlar önemli, kimse çöp muamelesi görmeyi hak etmez. Kolaylık varken, zorluğa sürüklemeyin insanları. Yada yapamıyorsanız. İşi yapanı verin, personelinizi doğru düzgün eğitin, insan davranışları dahil. Adı üstünde ‘insan’ diyoruz.

 

Bu makale 763 defa okunmuştur.
MAKALE YORUMLARI
ANKETİMİZE KATILIN

Web sitemize nasıl ulaştınız?

Reklam
Tavsiye
Arama Motorları
Diğer
Sosyal Medya

Tüm Anketler
NAMAZ VAKİTLERİ