Bugun...
18-07-2017
AYŞEGÜL NEVİN KAPLAN

AYŞEGÜL NEVİN KAPLAN

Müzik ruhun gıdasıdır

Bir müzeyi yanımızda taşıyamayız.  Sanat eserleri ile gezmek zordur, ancak müzik her zaman yanımızda olabilir. Müzik ruhun gıdasıdır diye bir söz var. Müziğin vazgeçilmez oluşunu anlatıyor. İnsan güzeli görmek, duymak istiyor. Güzelliğe olan ilgisini sanat ile karşılıyor. Güzeli sanat ile dile getiriyor. Sanatın farklı türleri arasında en ulaşılabilir olana müzik diyoruz. İnsanın en büyük aracı olan dil ile kolay ulaşılabilen ürünler veriyoruz. Ulaşılabilir ve vazgeçilmez olması nedeniyle ruhun gıdası eyliyoruz. Müziği hep yanımızdaki sanat, mümkün güzellik olarak taşıyoruz
Müzik toplumun gelenekleri gibi bir ortaklığın ürünüdür. Yöresel farklılıkları yansıttığı gibi, evrensel değerleri de vardır. Dile gelen her eser doğayı ve insansı olanı yansıtır. Müzik yanımızda taşıdığımız ve her zaman tatbik edebildiğimiz bir acil sanattır.
Sanatın müzik-musiki dalı ile içten bir şekilde uğraşan çoğu insanın ruhunun (kalp gözünün) geliştiği ve çevresine daha az zarar verdiği, velhasıl daha zarif olduğu gerçeği göz önüne alınarak yapılan genelleme lere bakacak olursak bir çok kişinin Daha zarif, naif ve içten oldugunu görürüz.
Müziğin ne işe yaradığına baktığımızda insan olmanın temelinde yer alan toplumsallaşma güdüsünü görürüz. İlk müzik eserleri diyebileceğimiz ritimler insanları bir araya getiren araçlardı. İnsanlar seslerin uyumu aracılığıyla birbirlerine uyum sağladılar. Toplum halinde sahip olduğumuz her değer gibi birbirimizi onaylamanın önemine şahit oluyoruz. Sesleri uyumlu biçimde aks ettirerek kültürü de taşıyoruz. Edebiyat tarih boyunca müzikal şekilde, ritimlerle dile gelmiştir. Toplumun öğütleri, hayati inançlar, kurallar ezgilerle aktarılmıştır. Müzik ruhun gıdasıdır sözü de öyle söylüyor. Hem işlevsel, hem de güzel olan bir uğraştan bahsediyoruz. Üstelik her zaman yanımızda...
Toplumun öğütleri, hayati inançlar, kurallar ezgilerle aktarılmıştır. Müzik ruhun gıdasıdır sözü de öyle söylüyor. Hem işlevsel, hem de güzel olan bir uğraştan bahsediyoruz. Üstelik her zaman yanımızda.

 

Bu makale 1483 defa okunmuştur.
MAKALE YORUMLARI
ANKETİMİZE KATILIN

Web sitemize nasıl ulaştınız?

Reklam
Tavsiye
Arama Motorları
Diğer
Sosyal Medya

Tüm Anketler
NAMAZ VAKİTLERİ