Bugun...
31-07-2017
AYŞEGÜL NEVİN KAPLAN

AYŞEGÜL NEVİN KAPLAN

Ayak mantarı neden oluşur ve nasıl kurtuluruz

Ayak ve tırnak mantarı çok yaygın bir cilt problemidir. Birçok insanda hayat boyu en az bir kere ayak mantarı gelişir. Daha çok, erişkin ve ergenlik çağındaki erkeklerde görülür. Kadınlarda ve 12 yaşından küçük çocuklarda ise daha az görülmektedir. Ayak mantarı oldukça kolay tedavi edilebilen bir cilt problemi olmasına rağmen oldukça sık tekrarlayabilmektedir. Bu da mantarların ılık, nemli ve karanlık ortamlarda üremesinden ötürüdür.
Ayak mantarı genellikle havlu, terlik gibi kişisel bakım eşyalarının birkaç kişi tarafından kullanılması sonucu iyileşme görülmemekte ve sorun tekrarlamaktadır. Bunların yanısıra vuran ayakkabı, ıslak ayaklar, şampuanlar ve kimyasal temizlik ürünleri ile yanlış antibiyotik kullanımı da neden olabilmektedir.
Ayak mantarının görüntüsü herkeste aynı değildir. Bazı kişilerde sadece ayak parmakları arasında (özellikle son iki ayak parmağı arasında) soyulma, kızarma kepeklenme ve çatlamalar şeklinde görülürken bazı kişilerde ise ayak tabanında ve yanlarında kızarıklık, kepeklenme ve su toplayan yaralar görülebilmektedir. Ayak mantarı aynı zamanda ayakta kaşıntı ve yanma hissine neden olabilir. Kaşıntı ayak mantarında her zaman olmaz. Ayak tırnaklarında da mantar hastalığı görülebilir ve bunun tedavisi güçtür. Tırnak mantarı tırnakta kalınlaşma, ufalanma, renk değişikliği ve hatta tırnak kaybı ile sonuçlanabilir. Yaş ilerledikçe ayak tırnaklarında olan kalınlaşma normal değildir. Bu tür değişiklikler tırnak mantarına bağlı olabilmektedir.
Ayakta sağlık bir merkezinde çalışan bir arkadaşım  mantardan korunmak için ayağın temiz, serin ve kuru tutulması gerektiğini kaydederek, “Pamuklu, yün veya bunlar gibi emici maddelerden yapılmış çorap giyilmelidir. Kullandığınız kremlerin veya ilaçların yanında ben size kınayı tavsiye ediyorum. Çünkü kına hem cilde faydalıdır hem de yanık, kızarık ve soyulmuş bölgelerde harikadır.Bildiğimiz toz kınayı 1 litre suya 5 tatlı kaşığı ilave edin 20 dakika fokur fokur kaynatın ve ılıyınca mantarlı bölgeyi yıkayın. Böylece o bölgedeki inatçı mantar iyileşme yoluna girer. Bu uygulamaya en az 1 ay devam edin ve mümkün olduğu kadar temiz oksijeni ayağınızdan eksik etmeyin. Kına sayesinde ayak mantarını bir ay içerisinde silebilirsiniz” diye konuştu.
1. Kaya tuzu ile mantarlardan arınma yöntemi
2 bardak kaya tuzunu 1 lt. ılık su içerisine atıp iyice çözdükten sonra ayaklarınızı çıkarıp ölü deriyi tek kullanımlık ponza taşı ile temizleyip ayaklarınızı iyice kurutup güneş göreceği bir şekilde açıkta bırakınız.
2. Sarımsaklı tuzlu tarifi
1 baş sarımsağı dövüp içerisine 3 çay kaşığı tuz atın ve mantar olan tırnak ve ayağınıza merhem şeklinde uygulayıp 40 dakika kadar beklettikten sonra iyice durulayın. Durulama işlemi bittikten sonra ayağınızı kurutmayı unutmayın.
KINA Yüzlerce yıllık bir tedavi yöntemidir  
Anadolu Mezopotamya ve Ortadoğu halkları için çok eski süslenme, korunma ve tedavi yöntemidir kına. Mantar tedavilerinde de İran, Irak, Sudan, Türkiye gibi ülkelerde oldukça kullanılır.
1 tatlı kaşığı kına yarım su bardağı su ile içerisine 1 çay kaşığı tuz ve 4 damla lavanta ruhu damlatılarak yoğrulur. Ayağa sürülüp üzerine poşet vesaire çekilmez, pamuklu çorap giyilerek 2 saat bekletildikten sonra durulanır.
Mantarınızı kendiniz de tedavi edebilirsiniz fakat mantar ve birçok hastalığın tedavisindense o hastalığa neden olan etmenleri ortadan kaldırmak daha değerli ve sonuç vericidir.
Elma Sirkesi: Yarım litre elma sirkesini bir litre sıcak suyla karıştırarak ayaklarınızı bu suda 45 dakika kadar bekletin. Bu yöntemi haftada iki kere uygulayabilirsiniz
Sarımsak: Başka bir bitkisel formül de; 7-8 diş sarımsak biraz tuz ekilerek ezilir, cam bir kavanoza alınan ezilmiş sarımsağın üzerine çok az miktarda alkol ilave edilir. Bu karışım 3-4 saat bekletildikten sonra çalkalanır ve daha sonra başka bir kavanoza süzülerek aktarılır. Ayak suyla yıkanıp temizlendikten sonra bu karışım pamuk yardımıyla ayakların mantarlı bölgelerine sürülmeli ve üzeri pamukla örtülü şekilde en fazla 3 saat bekletilmelidir. Daha sonra pamuklar çıkarılarak ayak tekrar sabunlu su ile yıkanarak temizlenmeli ve iyice kurulanmalıdır. Bu işlemi en az 15 gün boyunca özellikle geceleri uygulamak faydalıdır.

Bu makale 1591 defa okunmuştur.
MAKALE YORUMLARI
ANKETİMİZE KATILIN

Web sitemize nasıl ulaştınız?

Reklam
Tavsiye
Arama Motorları
Diğer
Sosyal Medya

Tüm Anketler
NAMAZ VAKİTLERİ